Lokaty bez konta – co nam dają?

Obecnie, coraz więcej banków ma w swojej ofercie tzw. ‘lokaty bez konta’. Zastanawiałeś się zapewne czy decydując się na taki rodzaj lokaty, niezbędne jest założenie rachunku w wybranym banku?Najlepsze lokaty bankowe październik 2014

Otóż nie. I to jest właśnie fenomen lokat bez konieczności zakładania konta. Pociąga to jednak za sobą liczne wady. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się choćby zachęcanie takich klientów do skorzystania z atrakcyjnej oferty pożyczki czy wręcz kredytu. A wówczas, będziesz już zmuszony założyć indywidualny rachunek oszczędnościowy w tym banku. Warto zwrócić uwagę, że lokaty bez konta to w zdecydowanej większości przypadków oferty skierowane do zupełnie nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie mieli nic wspólnego z tym bankiem. Często lokaty bez konta spotkać można również w ramach promocji świątecznych, choć ich oprocentowanie zwykle pozostawia wiele do życzenia.

A jak to wygląda w praktyce?

Jeden z polskich banków, który obecnie przyciąga nowych klientów atrakcyjnym oprocentowaniem, proponuje lokatę bez konieczności zakładania konta na okres 50 dni, gdzie stopa oprocentowania wynosi aż 5%. Problem stanowić może jednak ulokowanie tak dużej kwoty pieniężnej, ponieważ wymagany minimalny kapitał winien wynosić 100 000 zł, maksymalny zaś 200 000 zł. Co więcej, zerwanie takiego rachunku pociąga za sobą utratę wszystkich odsetek. Oznacza to, że nie dość, że nie mogłeś w tym czasie wydawać swoich pieniędzy, to jeszcze na tym ‘zamrożeniu’ kompletnie nic nie zyskujesz.

Sytuacja zmienia się jednak w przypadku, gdy utrzymasz rachunek do końca czasu trwania lokaty. Wówczas 5% z kwoty 100 000 zł przynosi naprawdę niebagatelne sumy. Zwróć uwagę również na to, że choć oprocentowanie tej lokaty wynosi 5% to sam rachunek otwierany jest na 50 dni. Warto doczytać sobie dokładny regulamin lokaty, gdyż banki często kuszą klientów wysokim oprocentowaniem lokat. Na ogół maleńkim drukiem bądź też opatrzone gwiazdką zostały informacje mówiące o tym, że oprocentowanie w wysokości 5% jest w skali roku i zmienia się w przypadku czasu trwania lokat krótszych niż rok. W przypadku otwarcia rachunku na okres 50 dni, sytuacja gmatwa się jeszcze bardziej.

Niemniej jednak, jak pokazuje porównanie lokat bankowych lokaty bez konieczności zakładania konta to innowacyjny i korzystny produkt, który w zdecydowanej większości dotyczy nowych klientów. Jeśli chcesz oszczędzić sobie wypełniania setki dokumentów, ta oferta przeznaczona jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź najlepsze lokaty luty 2016.