Ach, te formalności!

Dla wielu niewtajemniczonych, potencjalnych kredytobiorców zaskakujący może być fakt, niższego oprocentowania kredytu samochodowego w stosunku do np. kredytu konsumenckiego. Jeżeli jednak osoba taka zagłębi się w temat, a może nawet wystąpi z wnioskiem do instytucji finansowej o udzielenie takiego kredytu, przekona się z czego wynika ta, często niemała różnica.oprocentowanie lokat bankowych (250x250)

Kredytom samochodowym, bowiem towarzyszy cały szereg formalności oraz działań mających na celu zabezpieczenie owego kredytu. W związku z czym, jeżeli wszystkie niezbędne warunki zostaną spełnione, ryzyko kredytowe mocno się obniża a razem z nim wysokość wspomnianego oprocentowania. Jakie są więc najczęściej stosowane przez banki formy zabezpieczeń kredytów samochodowych?

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Poza tak podstawowymi dla wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek formami zabezpieczenia, jak na przykład poręczenie osób trzecich, zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczeni a na wypadek niemożności spłaty kredytu, w przypadku kredytów samochodowych banki stosują jeszcze dodatkowo, bardziej wyszukane formy zabezpieczenie owych środków.

Zacznijmy od tego, że pojazd kupiony za pieniądze pozyskane z kredytu samochodowego zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Zastawów, a w jego dokumentach zostaje umieszczona adekwatna notka. W związku z powyższym, każdy kto byłby ewentualnie zainteresowany kupnem owego pojazdu, będzie miał jasną informację, iż jest on obciążony kredytem.

Kolejnym zaskakującym dla wielu klientów faktem, jest to, iż bank udzielający nam kredytu, na podstawie zawartej umowy może stać się współwłaścicielem kredytowanego pojazdu w związku z czym klient często nie ma możliwości samodzielnego podejmowania wielu decyzji dotyczących owego np. samochodu. Przy czym Karta Pojazdu zostaje zatrzymana przez bank, klient jednak może w każdej chwili w razie potrzeby ją z określonej instytucji pobrać.

Jedną z najciekawszych i najmniej korzystnych dla kredytobiorcy form zabezpieczeni a kredytu przez bank, jest tzw. cesja praw do polisy ubezpieczeniowej AC. Bank może podjąć decyzję o konieczności wykupienia przez kredytobiorcę dodatkowego ubezpieczenia autocasco – przy czym tenże właśnie bank stanie się jednocześnie uposażonym, który w razie jakiegokolwiek uszkodzenia czy kolizji otrzymuje odszkodowanie od ubezpieczyciela.

To właśnie te wszystkie niezbędne formalności, przyczyniają się do tego, iż wielu klientów zamiast kredytu samochodowego na korzystniejszych warunkach, wybierają mniej korzystne pod względem finansowym kredyty konsumenckie.

Więcej o kredytach samochodowych dowiesz się na stronie polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-samochodowych.